Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że niemal każdy samochód, który wyposażony jest w silnik spalinowy, wykorzystuje jakieś paliwo do tego, by mógł swobodnie poruszać się po różnego rodzaju drogach. Związane jest to niestety z emisją spalin, które nie do końca są przyjazne ludziom oraz otaczającej nas przyrodzie. Z tego też powodu w niemal każdym samochodzie stosuje się urządzenia, których zasadniczym zadaniem jest oczyszczenie spalin w jak największym stopniu. Bardzo często w samochodach stosuje się filtry różnego typu. Jednymi z ciekawszych są z pewnością filtry cząstek stałych, czyli filtry DPF.
Jak działają?
Działanie filtrów DPF wcale nie należy do bardzo skomplikowanych, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Większość takich filtrów przypomina swego rodzaju zbiornik. We wnętrzu znajdują się swego rodzaju ścianki, które w sumie mają naprawdę sporą powierzchnię, która zdolna jest do zatrzymywania większych cząsteczek w postaci sadzy oraz popiołu. Dzięki temu razem ze spalinami nie opuszczają one układu wydechowego auta, tylko pozostają w zbiorniku. Konieczne jest stosowanie takich filtrów, ponieważ w przypadku niektórych samochodów, emisja spalin mogłaby w bardzo dużym stopniu zaszkodzić ludziom, a wręcz wywołać choroby pokroju raka.
Co po zapełnieniu filtra?
Oczywiście filtr DPF nie może w nieskończoność gromadzić cząstek sadzy i popiołu, dlatego należy go w odpowiednich odstępach czasu czyścić lub jeśli jest to filtr jednorazowy, to wymieniać. Jednak te bardziej zaawansowane technologiczne filtry, pozwalają na spalanie się sadzy w odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu pozostaje tylko sam popiół. Pozwala to na nieco dłuższe stosowanie jednego filtra, bez konieczności wykonywania mechanicznego czyszczenia. Zużyte filtry mogą zostać śmiało sprzedane, szczególnie że nie brakuje firm takich jak https://katalizatory-pomorskie.pl/, które zajmują się skupowaniem filtrów oraz odzyskiwaniem z nich stosunkowo cennych materiałów.